Kiedy myślisz o fotografii makro, pierwszą rzeczą, która pojawia się w twojej głowie, są najpewniej zdjęcia przyrodnicze. Nic w tym dziwnego, ponieważ kwiaty i owady są wdzięcznym tematem tej dziedziny fotograficznej. Jednak makro to znacznie więcej! W tym blogu wprowadzimy Cię w świat makrofotografii. Przybliżymy też jej mniej znaną „mniejszą” siostrę: mikrofotografie. Ponadto skupimy się na przetwarzaniu końcowym, dzięki któremu zdjęcia stają się jeszcze bardziej unikalne.

Macrofotografie

Makrofotografia vs Mikrofotografia

W mikrofotografii obiekt jest przedstawiany jako większy niż jego rzeczywisty rozmiar. Jeszcze bardziej przybliżasz obiekt. Ujawnia to bardzo małe szczegóły, które trudno byłoby dostrzec gołym okiem. Takie zdjęcie zawsze sprawia wrażenie nieco "obcego". Dlatego mikrofotografia jest idealna do fotografowania owadów. Ponieważ jesteś tak bardzo blisko owada, możesz zobaczyć, jak cudownie różnorodne są te stworzenia. Na zdjęciach mikro owady mogą mieć proporcje ludzkie.

Kluczową różnicą między makro- i mikrofotografią jest współczynnik powiększenia. Współczynnik powiększenia jest punktem odniesienia do określania rozmiaru rzeczywistego obiektu w stosunku do rozmiaru obiektu na matrycy. W fotografii makro matryca przedstawia obiekt w jego rzeczywistym rozmiarze. Dzięki temu współczynnik powiększenia wynosi 1:1 (0,1 do 1). W fotografii mikro współczynnik powiększenia zdjęć może wynosić od 1:1 do 1:20. Oznacza to, że obiekt jest przedstawiany jako większy niż w rzeczywistości.

Macrofotografie

Udoskonalanie zdjęć

Najlepsze zdjęcie to oczywiście takie, które nie wymaga (lub prawie nie wymaga) obróbki końcowej. Jeśli dobrze znasz swój aparat, dostosowanie go do odpowiednich ustawień może ograniczyć późniejszą pracę. Jeśli jeszcze tego nie wiesz, program taki jak Lightroom pomoże Ci w szybki sposób udoskonalić wykonane zdjęcia. Ale podstawowa zasada w tym przypadku brzmi: im mniej, tym lepiej..

Ustawienia aparatu
Na szczęście w dzisiejszych czasach łatwo jest robić piękne zdjęcia za pomocą dobrego aparatu, a przetwarzanie końcowe można ograniczyć do minimum lub całkowicie je pominąć. Menu aparatu pozwala na dostosowanie wielu ustawień do własnych upodobań, np. korekcji kolorów lub nasycenie. Jeśli nasycenie jest wysokie, zdjęcie będzie miało żywe kolory. Inną rzeczą, którą aparat może zrobić automatycznie, jest dostosowanie ostrości. Przydatna wskazówka: zawsze fotografuj w RAW.

Kontrast i wibracje
W makrofotografii ważne jest, aby mieć na uwadze kontrast i ostrość. Odpowiedni kontrast jest ważny, ponieważ różnice kolorów są wyraźniejsze. Im większy kontrast, tym ciemne obszary zdjęcia stają się jeszcze ciemniejsze, a jasne — jaśniejsze. Wibracje można dostosować w programie Lightroom, używając narzędzi takich jak Nasycenie i Wibracje. Oba ustawienia sprawiają, że kolory na zdjęciu są bardziej imponujące. Różnica między nimi polega na tym, że ustawienia dotyczące wibracji nie wpływają na odcienie skóry tak bardzo, jak Nasycenie. Kiedy użyjesz Nasycenia, wszystkie kolory na zdjęciu staną się jaśniejsze lub bardziej wyblakłe.

Macrofotografie

Obiektywy

Obiektyw makro pozwala skupić się na obiekcie z najwyższą precyzją. Jest to możliwe dzięki stabilizatorom. Obiektyw makro może być używany do wielu różnych celów. Możesz fotografować zwierzęta i kwiaty, ale także tworzyć ujęcia najdrobniejszych detali dokumentów i rysunków. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów obiektywów makro. Poznaj szeroki wybór obiektywów makro tutaj.

Praktyka czyni mistrza

Świat makrofotografii otwiera przed tobą wiele różnych możliwości, ale jest też sporym wyzwaniem. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej ćwiczyć. Praktyka czyni mistrza! Z czasem będziesz tworzyć coraz lepsze zdjęcia makro.

 
Photospecialist

Photospecialist

Bezkonkurencyjna wiedza i doświadczenie

Photospecialist to wiodący sprzedawca detaliczny artykulów fotograficznych oraz sprzętu do filmowania, działający na rynku od 1974 roku. Charakteryzuje nas szeroki wachlars oferowanych produktów, konkurencyjne ceny, specjalistyczne doradztwo oraz wyśmienita obsługa klienta.  
 

 
Fotografietips

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Daj się zainspirować i zgłębiaj wiedzę o fotografii

Co miesiąc dodajemy nowe wpisy do naszego bloga i recenzujemy produkty. Wszyscy sprzedawcy w naszych sklepach i pracownicy działu obsługi to fotografowie, dlatego regularnie udzielają porad naszym klientom. Chętnie dzielimy się cennymi wskazówkami i poradami! Specjalnie dla Ciebie na tej stronie tworzymy blogi, recenzje i artykuły z poradami. Poznaj je, aby zgłębiać wiedzę o fotografii. Najlepsze porady fotograficzne w Photospecialist!