Robienie zdjęć w trybie ręcznym daje poczucie wolności. Możesz fotografować kiedy i gdzie chcesz, nie tracąc okazji do wykonania idealnego ujęcia. Istnieje jednak sposób, na uzyskanie jeszcze lepszych rezultatów — wystarczy użyć statywu. Za sprawą statywu możesz przeciwdziałać drganiom, które powodują rozmycia na obrazach ukazujących ruch. Możesz wybrać pomiędzy statywami trójnożnymi lub jednonożnymi — monopodami.

Ręczne fotografowanie jest łatwe i najczęściej praktykowane, ale profesjonalni fotografowie najczęściej korzystają ze statywów i monopodów. Istnieje wiele okoliczności, w których użycie statywu jest konieczne dla uzyskania zadowalających rezultatów. Czy nie byłoby idealnie, gdyby istniała jedna, prosta zasada, dotycząca tego, kiedy trzeba użyć statywu? Otóż jest taka zasada! W skrócie: jeśli czas otwarcia migawki jest dłuższy niż długość ogniskowej obiektywu, dobrze jest użyć statywu.

Zatem, jeśli używasz obiektywu 300 mm i wskaźnik ekspozycji wskazuje, że czas otwarcia migawki powinien wynosić 1/300 sek., najlepiej użyć statywu, jeżeli czas otwarcia migawki jest dłuższy niż wskazano. W przypadku obiektywu 50 mm należy użyć statywu, jeśli czas otwarcia migawki jest dłuższy niż 1/50 sek. Czy w takich okolicznościach naprawdę nie można obejść się bez statywu? W wielu przypadkach użycie statywu rzeczywiście jest całkowicie uzasadnione, np.: wschody i zachody słońca oraz zdjęcia nocne, HDR, fotografia wnętrz, krajobrazy i przyroda, akcja i fotografia sportowa, fotografowanie z teleobiektywem, panoramy itd. Poniżej wyjaśniamy szczegóły:

Ujęcia wschodów, zachodów słońca i nocne

Maksymalna głębia ostrości zawsze jest ważna, ale ze względu na słabe oświetlenie w tych porach twój aparat będzie wymagał długiego czasu otwarcia migawki. Jeśli więc wykonujesz zdjęcia “z ręki”, najpewniej obraz będzie rozmyty. Patrząc na wyświetlacz LCD zdjęcie może wydawać się w porządku, ale gdy spojrzysz na niego ponownie na dużym ekranie, zapewne znajdziesz pewne mankamenty. Fotografując w nocy lub podczas zachodów i wschodów słońca zalecamy używanie statywu. 

Zonsopkomst

HDR

Wielu fotografów korzysta z High Dynamic Range. W przypadku fotografii HDR zajmujesz się różnymi ekspozycjami tego samego tematu. Statyw stanowi wówczas idealne rozwiązanie.

Wnętrza

Długie czasy otwarcia migawki niezbędne w fotografii wnętrz powodują, że korzystanie ze statywu jest nieuniknione. Statyw pozwala osiągnąć najlepsze kompozycje, ponieważ całkowicie eliminuje ryzyko rozmycia obrazu.

Interieur

Krajobrazy i fotografia przyrodnicza

Jeśli wcześniej zamontujesz aparat na statywie, będziesz całkowicie skupiony na obiekcie, który może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Ze statywem jesteś zawsze przygotowany i możesz skorzystać z dłuższego czasu otwarcia migawki, jeśli niespodziewanie znajdujesz się daleko od obiektu.

Nawiasem mówiąc, nie tylko przy fotografowaniu krajobrazów i przyrody wskazane jest wcześniejsze uważne dostosowanie kompozycji. Dobre przygotowanie i optymalne ustawienie aparatu w każdym przypadku zwiększają szanse na wykonanie idealnego ujęcia.

Wildlife

Akcja i fotografia sportowa

W fotografii sportowej i akcji liczy się ruch. Aby móc podążać za obiektem i uchwycić jego idealnie płynny ruch, musisz użyć statywu.

Action

Fotografowanie z teleobiektywem

Ze względu na wielkość i wagę teleobiektywy są trudne w użyciu podczas fotografowania “z ręki”. Najmniejsze wibracje mogą powodować poważne rozmycie obrazu. Statyw pozwoli Ci uniknąć takich sytuacji.

Panorama

Jeśli chcesz zrobić imponujące zdjęcia panoramiczne, na pewno potrzebujesz statywu. Umożliwi to również korzystanie z aparatu w poziomie, dzięki czemu perfekcyjnie rozmieścisz wszystkie zdjęcia obok siebie.

City

I wiele, wiele więcej

Istnieje oczywiście wiele innych sytuacji, w których warto użyć statywu. Fotografia produktowa, portrety, martwa natura, makro fotografia i fotografia studyjna — to tylko kilka przykładów.

Zakup statywu

Trzeba przyznać, że statyw i/lub monopod jest ważnym dodatkiem do sprzętu fotograficznego. Statywy występują w wielu kształtach i rozmiarach, a ich ceny są urozmaicone.

Nie musisz wydawać fortuny, aby mieć dobry statyw. Istnieją statywy, które są stosunkowo tanie, a wciąż spełniają wymagania fotografów. Na przykład, wiele statywów ma hak do mocowania dodatkowego ciężaru, co pozwala osiągnąć maksymalną stabilność. Monopod jest bardzo przydatny, jeśli nie można użyć statywu np. ze względu na niestabilne podłoże. Monopod nie jest tak stabilny jak statyw, ale i tak pozwala na osiągnięcie lepszych rezultatów niż fotografowanie “z ręki”!

Jaka głowica do statywu?

Kupując statyw należy również wziąć pod uwagę głowicę. Ogólnie rzecz biorąc, wyróżniamy dwa typy głowic: głowicę obrotową i głowicę kulową. Dobór zależy przede wszystkim od specyfiki fotografii, którą się zajmujesz. Głowica obrotowa ma trzy osobne przyciski do regulacji osi pionowych i poziomych, natomiast głowica kulowa może obracać się we wszystkich kierunkach. Każdy rodzaj ma swoje zalety i wady, a oba typy są powszechnie wykorzystywane przez fotografów. Można jednak stwierdzić, że głowica kulowa zapewnia nieco większą stabilność i może współpracować z cięższymi aparatami niż głowica obrotowa.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na głowicę obrotową, czy kulową, przyda się również płytka szybkiego montażu do sprawnego zakładania i zdejmowania aparatu ze statywu. Jeśli używasz monopodu, najlepszym rozwiązaniem jest głowica kulowa. Dzięki głowicy kulowej nie będziesz musiał zakładać i zdejmować aparatu z płaskiego szczytu monopodu.

Podsumowując, użycie statywu lub monopodu może zdecydowanie wpłynąć na jakość wykonywanych przez Ciebie zdjęć. Obrazy będą wyraźniejsze i zwiększą się Twoje możliwości fotograficzne. Poznaj wszystkie statywy.