Kryształowa kula? Każdy chciałby w nią spojrzeć. Teraz fotografowie mają taką możliwość! Dzięki niewielkiej szklanej kulce możesz łatwo tworzyć niezwykłe obrazy. W tym artykule Pieter Dhaeze opisuje kreatywne zastosowanie tego wyjątkowego przedmiotu.

Wybór obiektywu

Szklana kula daje wiele kreatywnych możliwości fotograficznych. Praca z tym niewielkim akcesorium jest też bardzo łatwa. Wystarczy wziąć ją do ręki, skierować w stronę wybranego obiektu i wykonać zdjęcie. Pamiętaj, że taka kula jest w rzeczywistości obiektywem szerokokątnym i czasami musisz być względnie blisko obiektu, aby uzyskać pożądany efekt. Odległość aparatu od kuli i ogniskowa obiektywu również wpływają na ostateczne rezultaty.

Pieter Dhaeze

Jeśli chcesz skupić się wyłącznie na obiekcie i nie potrzebujesz szerokiego kontekstu na obrazie, wybierz obiektyw makro. Możesz zyskać zaskakujące efekty, ale ta technika ma swoje ograniczania. Głębia ostrości będzie mała, a kula zapewnia 100% ostrość optyczną wyłącznie w środku. Bliżej krawędzi różnorodne zakłócenia, takie jak zniekształcenia czy aberracje, będą silniejsze i mogą zakłócać ostrość.

Pieter Dhaeze

Ciekawe efekty można uzyskać, fotografując szklaną kulę wraz z otoczeniem. Wadą tego rozwiązania jest to, że ręka lub inne wsparcie dla kuli stają się widoczne. Dłoń lub inny element podtrzymujący nie musi jednak przeszkadzać, a może nawet przyczynić się do uzyskania nietypowych rezultatów. Z łatwością wykonasz ujęcie obiektu wraz z otoczeniem za pomocą standardowego obiektywu zmiennoogniskowego, czyli 18-55 mm lub 18-135 mm. Następnie fotografujesz w przybliżeniu z odległości ok. pół metra, kontrolując widoczne otoczenie za pomocą zoomu..

Krótka odległość ogniskowania

Należy pamiętać, że wybierając obiektyw, którym zamierzasz sfotografować kulę, masz do czynienia z najkrótszą odległością ogniskowania obiektywu. Jeśli podejdziesz bliżej, nie będzie można ustawić ostrości. Obiektywy szerokokątne zapewniają optymalne zbliżenia. Obiektywy teleobiektywu często mają nieco większa wartości najkrótszej odległości ogniskowania.

Szklana kula w praktyce

Jak to działa w praktyce? Najszybciej nauczysz się, kiedy zaczniesz używać kuli. Zauważyliśmy również, że lepsze rezultaty można osiągnąć, ustawiając aparat na statywie. Sam przekonasz się, że nawet niewielka zmiana kąta nachylenia aparatu może zdecydowanie zmienić obraz w kuli. Korzystając ze statywu, zapewniasz sobie większą kontrolę nad ujęciami.

Podczas praktycznego zastosowania stwierdziliśmy też, że kula powinna być umieszczona w stałym punkcie. Przymocowanie kuli do stopki na płytce szybkiego mocowania przy statywie to dobre rozwiązanie. Używasz kuli na gładkiej powierzchni? W takim razie przyda Ci się taśma klejąca, która zapobiegnie stoczeniu się okrągłego akcesorium. Powierzchnia jest płaska, ale nie gładka? Użyj kawałka gumy do życia, aby utrzymać kulkę na swoim miejscu. W ten sposób uchronisz również szklany element przed zadrapaniami.

Pieter Dhaeze

Byliśmy na zewnątrz z naszym EOS 80D z EF-S 18-135mm STM (najkrótsza odległość ogniskowania: 39 cm, powiększenie 1:3.6) i z EF-S 10-18 mm STM (najkrótsza odległość ogniskowania: 22 cm, powiększenie 1:4.5). Różnica w zakresie ogniskowych i odległości ogniskowania pomiędzy tymi dwoma obiektywami zapewnia wiele możliwości użycia kuli. Praca z PowerShotem G7X (24-100 mm, 1.8-2.8) udowadnia też, jak ważny jest dobry aparat fotograficzny podczas używania kulek, ponieważ oprócz poręcznego zakresu zoomu dostępne jest również makroprojektor szerokokątny.

Pieter Dhaeze

Moją radą jest praca z podglądem na żywo. W ten sposób możesz prawidłowo kadrować i ustawiać ostrość. Ostrość warto ustawiać przy powiększonym obrazie, aby dobrze widzieć rzeczywisty punkt ostrości. Możesz ustawić ostrość ręcznie, ale również dzięki autofokusowi osiągniesz doskonałe rezultaty podczas powiększania obrazu. Tryb Av z centralnie ważonym pomiarem i kompensacją ekspozycji zapewnia kontrolę nad ekspozycją i głębią ostrości. Przy dużej wartości przysłony obraz w szklanej kuli jest dość ostry, a tło rozmyte. Chcesz zachować ostre otoczenie? W takim razie wybierz mniejsze wartości przysłony. Zrobiliśmy większą głębię ostrości przy dużym otworze przysłony, co sprawiło, że obraz kuli był ostrzejszy, a tło pozostało nieostre.

Oczywiście pracując w trybie RAW mamy zapewnione 100% kontroli nad oświetleniem, kontrastem, kolorem i ostrością w Lightroomie. Plamki retuszujące można również wykonać w Lightroomie, ale można też użyć programu Photoshop, aby usunąć ślady po stopce lub taśmie, na których umieszczona była kula.

Kreatywne zastosowanie szklanej kuli

Dzięki odpowiedniej kombinacji obiektu, tła, światła, obiektywu oraz szklanej kuli uzyskasz zaskakująco unikalne rezultaty. Szklana kula świetnie sprawdza się podczas tworzenia ujęć wschodów i zachodów słońca! Aby zabawa była jeszcze lepsza, przetestuj szklaną kulę, wykonując zdjęcia z lustrem lub wodą, uzyskując ciekawy efekt odwróconego obrazu.

Wskazówka: Zachęć znajomego do wspólnego fotografowania. Dodatkowa para rąk zawsze się przyda. Szczególnie jeśli nie masz dodatkowych akcesoriów!

Podsumowanie

Szklana kula. Nie do patrzenia, lecz fotografowania. Byliśmy mile zaskoczeni możliwościami, jakie daje ten niewielki przedmiot, i mamy nadzieję, że również jesteście do niego entuzjastycznie nastawieniu. Ta niewielka kulka (około 700 gramów, 8 cm) to doskonały dodatek do obiektywu, więc powinna znaleźć się w każdej torbie fotograficznej. Dzięki niej będziesz tworzyć kreatywne, wyjątkowe zdjęcia.

 
Pieter Dhaeze

Pieter Dhaeze

W 1996 roku Pieter Dhaeze po raz pierwszy nawiązał kontakt z fotografią cyfrową (Agfa ePhoto 307) i od tego momentu dzielił się swoimi doświadczeniami i wiedzą poprzez krajowe czasopisma komputerowe i fotograficzne. Jako fotograf-nauczyciel pisze na fotograficznej platformie edukacyjnej EOSzine od 2009. Jest autorem tekstów o narzędziach fotograficznych, technikach i edycji zdjęć (Lightroom i Photoshop). Jest także autorem książek fotograficznych w Van Duuren Media oraz wykładowcą fotografii cyfrowej w LOI.