Coraz więcej rodziców decyduje się na wykonanie sesji zdjęciowej swoim nowo narodzonym dzieciom. Niektóre studia specjalizują się wyłącznie w fotografii noworodkowej. Czy też chciałbyś zająć się fotografią noworodkową? Przygotuj się na wiele wyzwań. Maluchy są bardzo wymagające, więc będziesz musiał dostosować do nich swój harmonogram i tryb pracy. Jak stworzyć piękną serię zdjęć noworodków, z której będą dumni rodzice?

Fotografia noworodkowa

Przygotuj się do sesji z noworodkiem

Najłatwiej zaplanować sesję zdjęciową we własnym studio fotograficznym. Jednak w większości przypadków rodzice preferują spotkanie z fotografem w zaciszu własnego domu, ponieważ są w stanie odpowiedzieć na wszystkie potrzeby dziecka, a maluch czuje się znacznie swobodniej w znanym otoczeniu. Główną zaletą pracy z noworodkami jest to, że nie mogą jeszcze ani chodzić, ani raczkować, dzięki czemu można znaleźć właściwą kompozycję ujęć. Zawsze jednak powinieneś mieć na uwadze bezpieczeństwo malucha. Dodatkowo warto też pomyśleć o odpowiednim tle. Można przynieść własne arkusze lub wykorzystać kolorową ścianę. Warto wcześniej poznać środowisko, w którym będą wykonywane zdjęcia, aby opracować spójną koncepcję. Nie zaszkodzi umówić się na spotkanie przed sesją.

Światło

Jednym z najważniejszych elementów, które musisz kontrolować podczas sesji zdjęciowej z noworodkami, jest światło. Niemowlęta mają szczególnie miękką skórę, która często jest bardzo jasna. Jest to jeden z powodów, dla których należy zadbać o odpowiednią ekspozycję oraz wysokie tony. Jasne światło wprowadzi nastrój pełen niewinności i subtelności. Duże okno może zdziałać cuda, ale możesz też zastosować własne oświetlenie. Upewnij się jednak, że dysponujesz miękkim światłem. Ostre cienie nie pasują do delikatnych kształtów twojego małego modela. Używając sztucznego światła, musisz szczególnie uważać na wrażliwe oczy dziecka. W optymalnym zmiękczeniu światła pomoże ci parasol, softbox lub, jeśli będzie to konieczne, zwykłe, białe prześcieradła.

Sprzęt

Prawie każdy aparat nadaje się do fotografowania noworodków, w swojej pracy możesz też wykorzystać różne obiektywy. Obiektyw do portretów to zwykle modele pełnoklatkowe 85mm lub 50mm. Zastosuj duże wartości przysłony oraz miękkie tło, w ten sposób optymalnie wyróżnisz swojego modela. Stale kontroluj głębię ostrości. Swoją uwagę musisz zwrócić również na oczy dziecka, które powinny być maksymalnie skupione. A nie jest to łatwe, gdyż maluch będzie najprawdopodobniej leżał, dlatego musisz pracować pod różnymi kątami. Wielu fotografów specjalizujących się w fotografii noworodkowej decyduje się na pracę z co najmniej f/2.8.

Fotografia noworodkowa

Noworodek w naturalnych pozach

Warto fotografować dzieci w ich naturalnych pozach. Nie ma nic bardziej uroczego niż śpiący noworodek. Wykorzystaj chwile, kiedy maluch śpi, aby wykonać zbliżenia malutkich dłoni i stóp.

Zazwyczaj rodzice chcą mieć również pozowane zdjęcia. Znalezienie odpowiednich pozycji jest jednym z największych wyzwań podczas pracy z noworodkami. Zawsze w takich sytuacjach musisz być pewny, że dziecko jest w bezpiecznej pozycji.

Bardzo często stosowaną jest pozycja płodowa, kiedy maluch zwinięty jest w kłębek. Dziecko z łatwością można położyć w tej pozie, szczególnie jeśli jeszcze śpi. Najłatwiej to osiągnąć w ciągu 10 dni od urodzenia, ponieważ w tym czasie dziecko nie jest jeszcze w stanie całkowicie wyprostować swoich rączek i nóżek.

Jeśli korzystasz w pracy z Photoshopa, możesz również fotografować malucha w bardziej ekscytujących pozach. Zawsze w takich sytuacjach powinieneś poprosić o pomoc innej osoby, która będzie wspierać dziecko. Nawet jeśli na obrazach ujawnią się dłonie osoby dorosłej, możesz je usunąć podczas edycji. W ten sposób łatwiej wykonasz zdjęcia malucha w pozycji siedzącej. A jeśli zastosujesz czarne tło i czarną powierzchnię, wykonasz ujęcia sprawiające wrażenie, że dziecko unosi się w powietrzu.

Cierpliwość

Jeśli podejmiesz się wyzwania fotografowania noworodków, musisz zachować zimną krew i uzbroić się w sporą dawkę cierpliwości. Pracujesz nie tylko z noworodkiem, ale i jego rodzicami, którzy mają za sobą sporo wyzwań (szczególnie jeśli jest to ich pierwsze dziecko). Cierpliwość jest zatem bardzo ważna! Nawet jeśli nie wszystko idzie zgodnie z planem. To podstawa udanych zdjęć.

Digifoto Pro

Digifoto Pro

Digifoto Pro to magazyn dla entuzjastów fotografii. W czasopiśmie znajdziesz wywiady, recenzje i newsy, a także realizacje i projekty fotograficzne. Digifoto Pro chce inspirować, bawić, informować i wzruszać czytelników. Digifoto Pro tworzy ciekawe i unikalne artykuły dla Photospecialist.
 
 
Fotografietips

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Daj się zainspirować i zgłębiaj wiedzę o fotografii

Co miesiąc dodajemy nowe wpisy do naszego bloga i recenzujemy produkty. Wszyscy sprzedawcy w naszych sklepach i pracownicy działu obsługi to fotografowie, dlatego regularnie udzielają porad naszym klientom. Chętnie dzielimy się cennymi wskazówkami i poradami! Specjalnie dla Ciebie na tej stronie tworzymy blogi, recenzje i artykuły z poradami. Poznaj je, aby zgłębiać wiedzę o fotografii. Najlepsze porady fotograficzne w Photospecialist!