Nasza koleżanka Merette szukała alternatywnych lustrzanek i obiektywów do fotografowania różnych odwiedzanych miast. Alternatywa musiała jednak zapewniać porównywalną jakość. To był idealny moment, aby dać szansę zestawowi Panasonic Lumix DMC-GH5 + 25mm F1.7. Wraz z modelem GH5 wsiadła do pociągu do Berlina!

Panasonic Lumix DMC-GH5

ISO200, 25mm, F2.0, 1/1000

Wygląd Panasonic Lumix DMC-GH5

Obsługa modelu GH5 będzie łatwa i przyjemna przede wszystkim dla osób korzystających głównie z lustrzanek. Aparat ma duży wizjer z muszlami ocznymi, odchylany ekran LCD i pokrętło + joystick z tyłu. Udogodnieniem jest również podwójne złącze kart SD. Jeśli coś stanie się z kartą SD, zawsze masz kopię zapasową. Ponadto podwójne gniazdo kart SD jest kompatybilne z szybkimi kartami UHS-II o dużej pojemności; to wyjątkowa funkcjonalność dla aparatów systemowych Panasonic!

Panasonic Lumix DMC-GH5

Przyjazny użytkownikom Panasonic Lumix DMC-GH5

Jako użytkowniczka lustrzanek często mam kłopot z ustawieniami w kamerach systemowych, które moim zdaniem są dość zawiłe. GH5 raz na zawsze rozwiązuje ten problem. Obsługa za pomocą intuicyjnego joysticka jest intuicyjna i zbliżona do użytkowania lustrzanek. To czyni aparat bardzo łatwym w użytkowaniu.

Panasonic Lumix DMC-GH5

ISO1600, 25mm, F3.2, 1/60                                                                                                    ISO200, 25mm, F4.5, 1/800

Aparat wyposażono w wizjer elektroniczny, który jest niesamowicie szybki i sprzyja tworzeniu wyjątkowych obrazów. GH5 jest lekki (zwłaszcza z obiektywem 25mm prime, którego użyłam) i wygodnie leży w dłoni. Podczas podróży mogłam z łatwością używać go z własnymi ustawieniami niczym aparat typu point-and-shoot, ale zachwyciła mnie również duża swoboda twórcza i super jakość obrazu.

Panasonic Lumix DMC-GH5

ISO200, 25mm, F1.7, 1/800

GH5 tworzy fascynujące ujęcia 4K 60p/50p i zdjęcia 6K. Model GH5 zapewnia obrazy pełne realistycznie odwzorowanych detali ze względu na wysoką rozdzielczość, renderowanie obrazu i renderowanie kolorów. Nowy sensor Digital Live MOS zwiększa liczbę pikseli o 25% w porównaniu do GH4, od 16,05 do 20,3 megapiksela, a jednocześnie sprawia, że filtr dolnoprzepustowy jest nadmiarowy.

Funkcja Post Focus jest przydatna, chociaż autofokus jest tak szybki i dokładny, że nie musiałam jej używać. Ciemne i kontrastowe sytuacje wymagały zastosowania aparatu mikro 4/3, zauważyłam też pewne różnice w porównaniu z pełnoklatkowymi matrycami, które mam w domu. Jednak podwójna stabilizacja zapewniała ostre obrazy nawet w słabym świetle.

Panasonic Lumix DMC-GH5

ISO200, 25mm, F2.2, 1/250                                                                                                  ISO200, 25mm, F6.3, 1/250

Podsumowanie Merette

Model GH5 pozytywnie mnie zaskoczył. Aparat jest łatwy w obsłudze, zapewnia precyzyjną regulację i niezwykłą wydajność. Ze względu na niewielką wagę był idealnym towarzyszem podróży do Berlina. Bez wątpienia byłby dla mnie miłą alternatywą jako aparat podróżny zapewniający porównywalne rezultaty z lustrzanką.

Merette Kuijt fotografie

Merette Kuijt

Fotograf

Fotografuje głównie wesela, rodziny i jedzenie/lifestyle. Wraz z innymi fotografami prowadzi też warsztaty (Witlof Workshops), których głównym tematem jest fotograficzne opowiadanie historii. Poza swoimi działaniami fotograficznymi pracuje też dla Photospecialist.