Makrofotografia i fotografia zwierząt są bardzo mocno związane z technologią, ale w tym przypadku równie istotne są emocje. Bez emocji zdjęcia są "puste", nawet jeśli spełnione są wszystkie wymagania techniczne. Wielokrotnie nagradzany fotograf przyrody Petar Sabol posiada rozległą wiedzę w tym zakresie. Jego prace są doskonałym przykładem idealnego połączenia emocji z technologią. Są technicznie doskonałe, a jednocześnie zapewniają unikalne wrażenia wizualne.

Petar Sabol

„Bez odpowiedniego przygotowania, wszystko może stać się problemem. Musisz wziąć pod uwagę wiele kwestii, w tym przede wszystkim światło, ostrość, czas otwarcia migawki, głębię ostrości... To bardzo istotne zagadnienia techniczne w fotografii, szczególnie makro. Musisz mieć na uwadze również otoczenie. Kwiaty i roślinny poruszają się pod wpływem wiatru, a wszelkie zmiany mają bezpośredni wpływ na kompozycję. Powinieneś panować nad tym wszystkim, dając jednocześnie przestrzeń artystycznej wizji. Najlepsze efekty osiągam, kiedy jestem zrelaksowany, gdy czuję się związany z tematem. Dopiero wtedy mogę przekazać uczucia na zdjęciach, nadając im unikalnego wymiaru. Ale nie jestem doskonały, nie wszystko zawsze działa tak, jak sobie zaplanuję.”

Artystyczna wizja znajduje odzwierciedlenie na fotografii poniżej. Petar zrobił to niesamowite zdjęcie zimorodka podczas nurkowania. Według niego nie jest to dzieło przypadku, gdyż ujęcie wymagało od niego sporo wysiłku. Potrzebował miesięcy przygotowań, aby uchwycić ten ułamek sekundy.

Petar Sabol

"Krzyknąłem - to właśnie zrobiłem po zrobieniu tego zdjęcia! Dla mnie był to wspaniały moment, kulminacja długiego procesu. Zanim wykonałem to ujęcie, bardzo mocno skupiłem się na zimorodku, fotografując go na gałęziach. Potem wpadłem na pomysł zrobienia tego inaczej. Zadałem sobie pytanie, jak będzie wyglądał zimorodek pod wodą. Sony α77 był najszybszym aparatem w tym czasie, 12 klatek na sekundę. Wystarczy na ten idealny moment. Obecnie model α9 zapewnia aż 20 kl./s. Sony daje nam szybkość, abyśmy mogli zrobić idealne zdjęcie. ”

Aby zrobić to zdjęcie, Petar użył specjalnej podwodnej torby, w której umieścił swój aparat 50 cm pod powierzchnią. Taka głębokość wystarczyła, aby ukazać zanurzenie w wodzie, a jednocześnie mieć dostęp do światła. Słońce musiało świecić mocno, aby zapewnić żywe, naturalne kolory.

„Podczas fotografowania zimorodka ręcznie dostosowałem wszystkie ustawienia: ostrość, czas otwarcia migawki, przysłonę. Miałem nawet wpływ na miejsce, w którym ptak nurkował. Sypałem karmę dla ryb, aby zwabić zdobycz dla ptaka. Pracowałem metodą prób i błędów. Nie mogłem poruszać aparatem, mogłem liczyć wyłącznie ptaka. Nie masz wtedy pojęcia, co nagrywasz. Na szczęście miałem wystarczająco dużo determinacji, aby wyobrazić sobie, jaki będzie końcowy efekt. Czy byłem czasem sfrustrowany? Na pewno! Było wiele okazji do idealnego ujęcia, kiedy nagle zimorodek znikał z pola widzenia. Czasami zimorodek był w odpowiednim miejscu, ale obraz nie był ostry. Potrzebowałem naprawdę dużo wytrwałości i cierpliwości.”

Petar Sabol

Światło wpływa na naturalne odzwierciedlenie kolorów i odgrywa ważną rolę na zdjęciach. Petar z dużym zaangażowaniem podchodzi do kwestii oświetlenia, co można zauważyć we wszystkich jego pracach. Za sprawą światła wyeksponowane są najdrobniejsze szczegóły owadów i ptaków. W ten sposób Petar dodaje dramatyzmu zdjęciom, ożywia nim otoczenie i obiekty. Fotografuje głównie wczesnym rankiem lub o wschodzie słońca, które często używa też jako tła. Podkreśla szczegóły za sprawą cieni i kolorów, używając przy tym aparaty marki Sony pełnoklatkowe.

Używając wiązek światła, Petar umieszcza fotografowane obiekty w centrum uwagi. Wiele jego prac jest wynikiem licznych eksperymentów ze światłem. Proces ten nazywa „błogością fotoniczną”. Tworzy unikalne efekty, używając w nietypowy sposób filtra gwiazdowego.

„Często korzystam z tych filtrów, aby uzyskać błysk w ważnych częściach zdjęcia. Zwłaszcza gdy zwierzęta są ustawione tyłem i pokryte poranną rosą. Za sprawą tej kompozycji odkryłem, że fotografując pod optymalnym kątem, mając słońce z boku, można uzyskać piękny promień światła z rogu kadru. Efekt jest dla mnie satysfakcjonujący. Inni prawdopodobnie myślą, że efekt ten został wykonany w Photoshopie, a to wszystko dzięki odpowiedniemu sprzętowi.”
Przemyślane eksperymenty. To sposób na świetne wyniki. Petar pasjonuje się fotograficznymi eksperymentacji, badając owady i zwierzęta. Widać to w jego pracach, które wyglądają niczym zdjęcia studyjne, a w rzeczywistości wszystkie są tworzone w plenerze.

„Najważniejsza jest wiedza, jaką posiadasz na temat fotografowanych obiektów oraz relacji z przyrodą. Jeśli chcę zrobić zdjęcie w lesie, wcześniej dokładnie poznaję to środowisko. Badam zachowanie owadów, które tam występują. Kiedy zachodzi słońce, owady uspokajają się i szukają miejsca do spania, a ja podążam za nimi. W ten sposób wiem, gdzie je znaleźć następnego dnia. Rano są jeszcze dość ospałe, dzięki czemu można łatwo je sfotografować. Dla takich ujęć muszę być w pracy jeszcze przed świtem.”

Petar Sabol

Specyfika fotografowanych obiektów sprawia, że Petar często wykorzystuje różne techniki makro, takie jak zwiększanie głębi ostrości. Gdy zwierzę nie rusza się, może z łatwością przenieść na nie pełne skupienie. Zawsze robi to ręcznie, chociaż ostatnio zaczął używać elektronicznej szyny ostrości dla swoich obiektywów. Petar wykorzystuje różne techniki zwiększania głębi ostrości, gdy tylko są ku temu sprzyjające okoliczności. Zawsze wykonuje też kilka ujęć z mniejszymi wartościami przysłony. Ostrożnie ustawia aparat i fotografuje obiekty z boku, aby uzyskać większy zakres ostrości.


„Odkryłem wiele zalet aparatu, zarówno w zakresie makrofotografii, jak i ustawiania ostrości. Możesz dostosować w pełni wszystkie detale na wyświetlaczu, dzięki czemu zyskujesz pełną kontrolę nad zdjęciami. Możliwości EFF są niewiarygodne. Zanim wykonasz zdjęcie, możesz dokładnie zobaczyć, jak będzie wyglądało ujęcie. Zmiany ekspozycji i balansu bieli są doskonale wyraźne. To wszystko znacznie ułatwia pracę. Robisz zdjęcia bez zbędnego zastanowienia, co jeszcze będziesz musiał poprawiać podczas końcowej edycji. Osiągnięcie optymalnej ostrości jest w tym przypadku kluczowe. Dzięki temu mogę uchwycić wszystko z wielką przejrzystością. ”

 
Petar Sabol

Petar Sabol

Wielokrotnie nagradzany, światowej sławy fotograf przyrody

Petar Sabol jest fotografem od 2007 roku i specjalizuje się w fotografii przyrodniczej, zwłaszcza w makro. Prezentuje świat zwierząt, które są niewidoczne gołym okiem. Naturalne światło jest najważniejszym składnikiem jego fotograficznych kompozycji. Ponieważ idealizuje piękno natury, ufa swojemu pozytywnemu nastawieniu do cudów natury.
 


Ten blog jest sponsorowany przez Sony.

 
Fotografietips

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Daj się zainspirować i zgłębiaj wiedzę o fotografii

Co miesiąc dodajemy nowe wpisy do naszego bloga i recenzujemy produkty. Wszyscy sprzedawcy w naszych sklepach i pracownicy działu obsługi to fotografowie, dlatego regularnie udzielają porad naszym klientom. Chętnie dzielimy się cennymi wskazówkami i poradami! Specjalnie dla Ciebie na tej stronie tworzymy blogi, recenzje i artykuły z poradami. Poznaj je, aby zgłębiać wiedzę o fotografii. Najlepsze porady fotograficzne w Photospecialist!