Zimowe scenerie prezentują się fascynująco na zdjęciach. Ty też planujesz wybrać się na zimową eskapadę z aparatem fotograficznym? Mamy dla ciebie 9 wskazówek, dotyczących tego, jak odpowiednio się przygotować, by wykonać imponujące zdjęcia.

Wskazówka 1: odpowiednio dostosuj ekspozycję

Gdy wokół jest dużo bieli (ze względu na śnieg), aparat może wykonywać niedoświetlone zdjęcia. Dzieje się tak dlatego, że miernik ekspozycji jest ustawiony domyślnie na 18% szarości. Aby zabarwić białe tło na zdjęciu, zwykle powinieneś przejrzeć od 0,5 do 1,5 stopni. Ponieważ nie wszystkie aparaty właściwie reagują na taką sytuację, ważne jest, aby sprawdzić ekspozycję i odpowiednio ją dostosować przed wykonaniem zdjęć.

Wskazówka 2: twórz zdjęcia z filtrem polaryzacyjnym

Filtr polaryzacyjny uwydatni więcej szczegółów na zdjęciu.Filtr ten przeciwdziała odbiciom, eliminuje odblaski i zwiększa kontrast. Dodatkowo sprawia, że kolory są bardziej nasycone. Chroni też obiektyw aparatu. W skrócie: filtr polaryzacyjny jest niezbędny do fotografowania zimą.

Wskazówka 3: użyj wytrzymałego statywu

Spędzając dłuższy czas na mrozie, po pewnym czasie zapewne zaczniesz drżeć z zimna. Niestety może to spowodować rozmycie obrazu. Korzystając ze statywu, można temu zapobiec, skupiając się przede wszystkim na określeniu właściwej ekspozycji. Aby zapewnić sobie optymalną stabilność, najlepszym wyborem jest statyw z trzema nogami. Istnieje wiele statywów, które zapewniają stabilność i nadają się do fotografowania na śniegu. Poznaj nasze statywy tutaj.

 

Wskazówka 4: użyj wyzwalacza migawki

Oprócz statywu warto użyć również kabla wyzwalania migawki, który także pomaga w tworzeniu idealnie ostrych zdjęć. W ten sposób będziesz mógł zdalnie obsługiwać aparat, bez konieczności ręcznego naciskania spustu migawki. Korzystanie z wyzwalacza kablowego zapewnia jeszcze większą stabilność aparatu i gwarantuje wykonanie ostrych zdjęć. Alternatywnie, możesz wybrać funkcji elektronicznej przedniej kurtyny migawki (pod warunkiem, że aparat obsługuje tę funkcję).

Wskazówka 5: wyłącz stabilizację obrazu

Stabilizacja obrazu nie jest konieczna, jeśli używasz statywu. Silnik stabilizujący może powodować niepotrzebne wibracje po włączeniu, co powoduje rozmycie obrazu. Dlatego najlepiej go wyłączyć. Niektóre obiektywy mają wbudowany stabilizator obrazu. Canon określa tę funkcję IS (stabilizator obrazu), Sony nazywa ją OSS (Optical Steady Shot), a Nikon - VR (Redukcja drgań). Zanim zaczniesz robić zdjęcia, sprawdź, czy jest ona włączona.

Wskazówka 6: chroń swój aparat

Wilgoć i elektronika to nie jest dobre zestawienie. Oprócz deszczu i śniegu aparat może być narażony również na zjawisko kondensacji, do którego dochodzi w pod wpływem zmiany temperatur. Dlatego też po powrocie do domu lepiej zostawić aparat w tobie przez pewien czas, aby sprzęt powoli dostosował się do temperatury panującej we wnętrzu. Co więcej, nigdy nie należy chuchać i dmuchać ciepłym powietrzem z ust bezpośrednio w kierunku aparatu. Pamiętając o tym, unikniesz kosztownych awarii.

 

Wskazówka 7: użyj odpowiedniej ochrony

Fotografujesz w deszczu lub śniegu? W takim razie koniecznie powinieneś użyć osłony przeciwdeszczowej, aby aparat był suchy w każdych okolicznościach. Dodatkowym zabezpieczeniem jest solidna fotograficzna. Możliwe jest nawet zabezpieczenie torby fotograficznej przed wilgocią, np. za pomocą pochłaniającego wilgoć Silica Gel Box.

Wskazówka 8: weź pod uwagę makrofotografię

Niewiele osób wpada na pomysł, aby wykonywać zdjęcia makro w zimie. A jednak zima to idealna pora roku do fotografii makro. Wyobraź sobie pajęczyny, które wyglądają zupełnie inaczej w zimowej scenerii. Pada śnieg? Zatem masz jeszcze więcej szczęścia. Jest to idealna sytuacja do stworzenia fascynujących ujęć płatków śniegu. Sprawdź nasze obiektywy makro tutaj.

Wskazówka 9: zmień perspektywę

Jeśli myślisz o uprawianiu sportów zimowych, prawdopodobnie do głowy przychodzi ci śnieg, akcja i prędkość. Stworzenie idealnych ujęć w takich okolicznościach wcale nie jest łatwe. Dlatego warto sięgnąć po kamerę sportową, np. GoPro Hero 6. GoPro można przyczepiać do nart, snowboardu lub kasku. Zmiana perspektywy sprawi, że twoje ujęcia będą oryginalne i pełne dynamicznej akcji.

Wyjdź i poeksperymentuj z aparatem w pięknej, zimowej scenerii. Zadbaj nie tylko o aparat, ale i o siebie. Załóż ciepłe ubranie i grube skarpety. A po powrocie do domu rozkoszuj się filiżanką gorącej czekolady (z bitą śmietaną), herbatą lub kawą, podziwiają swoje wyjątkowe, zimowe fotografie.

Powodzenia podczas fotografowania zimą!

 
Photospecialist

Photospecialist

Bezkonkurencyjna wiedza i doświadczenie

Photospecialist to wiodący sprzedawca detaliczny artykulów fotograficznych oraz sprzętu do filmowania, działający na rynku od 1974 roku. Charakteryzuje nas szeroki wachlars oferowanych produktów, konkurencyjne ceny, specjalistyczne doradztwo oraz wyśmienita obsługa klienta.  
 

 
Fotografietips

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Daj się zainspirować i zgłębiaj wiedzę o fotografii

Co miesiąc dodajemy nowe wpisy do naszego bloga i recenzujemy produkty. Wszyscy sprzedawcy w naszych sklepach i pracownicy działu obsługi to fotografowie, dlatego regularnie udzielają porad naszym klientom. Chętnie dzielimy się cennymi wskazówkami i poradami! Specjalnie dla Ciebie na tej stronie tworzymy blogi, recenzje i artykuły z poradami. Poznaj je, aby zgłębiać wiedzę o fotografii. Najlepsze porady fotograficzne w Photospecialist!