Wiosna się zbliża i wiele ptaków powróciło już z ciepłych krajów. Niezależnie od tego, czy lubisz małe, kolorowe, śpiewające ptaki, czy też imponujących rozmiarów drapieżniki, teraz możesz odkryć swoją pasję do fotografowania tych skrzydlatych stworzeń. Niestety tworzenie ujęć naszych pierzastych przyjaciół nie należy do najłatwiejszych zadań. Chcielibyśmy podzielić się z Tobą kilkoma poradami na temat fotografowania ptaków.

Vogelfotografie

600mm, f/8 z 1/250 sec, ISO400

Poznaj naturę ptaków

Jeśli chcesz sfotografować konkretny gatunek ptaków, powinieneś dobrze je poznać i odpowiednio się przygotować. Przykładowo, jeśli chcesz uchwycić w kadrze zimorodka, możesz ukryć się w gałęziach blisko wodnych terenów, gdzie ten gatunek najczęściej przebywa. Następnie musisz czekać, aż zimorodek usiądzie na gałęzi. To najlepszy sposób, aby uchwycić tego ptaka. Jeśli jednak chcesz sfotografować dzięcioła, musisz opracować inny plan. Dodatkowo musisz pamiętać, że niektóre ptaki występują w przyrodzie sezonowo. Jeśli wyjdziesz w środku zimy, by zrobić zdjęcie wilgi, czeka cię rozczarowanie.

Kompozycja

Podczas robienia zdjęć ptaków rzadko masz czas na przemyślenie kompozycji zdjęcia. Ptaki są nieprzewidywalne i nigdy nie czekają, aż przygotujesz się do ujęcia. Oczywiście nie poprosisz ptaka, by przesunął się trochę w lewo lub delikatnie w prawo. Na szczęście obiektyw z dużym powiększeniem szybko zamazuje tło obrazu, skupiając ostrość całkowicie na obiekcie. Rozmyte tło jest również zaletą podczas fotografowania ptaków w kolorach kamuflażu — obraz ptaka nie będzie się zlewał z gałęziami i liśćmi w tle. Aparat wysokiej rozdzielczości może okazać się bardzo przydatny podczas fotografowania ptaków. Możesz przyciąć zdjęcie podczas edycji, aby poprawić kompozycję, bez obaw, że zdjęcia okaże się za małe do późniejszego użytku.

Statyw

Podczas korzystania z dużego obiektywu niezbędny może okazać się statyw. Z dużym obiektywem każdy ruch ręki jest znacznie utrudniony, co zwiększa prawdopodobieństwo rozmycia. Oczywistym rozwiązaniem jest zastosowanie statywu, co niestety może być dość problematyczne w tej dziedzinie fotografii. Po zamocowaniu aparatu na statywie bardzo trudno go przesuwać. To sprawia, że fotografowanie latających ptaków jest dość niewygodne. Statyw może pomóc, gdy chcesz sfotografować ptaka, który siedzi nieco nieruchomo, pije lub je. Poza tym będziesz musiał wziąć pod uwagę krótsze czasy otwarcia migawki i wyższe wartości ISO. Alternatywnym rozwiązaniem może być kamera i obiektyw z dobrą stabilizacją obrazu, dzięki czemu można korzystać z dłuższych czasów naświetlania bez rozmycia ruchu.

Jeśli masz naprawdę duży obiektyw, na przykład model 600 mm, bardzo trudne może być wykonanie czystych zdjęć bez statywu. W takim przypadku rozsądniej jest wybrać monopod. Monopody wyposażone są w tylko jedną nogę i oferują większą swobodę ruchów. Swobodę otrzymujesz kosztem stabilności, ale w przypadku fotografowania ptaków dobrze jest być elastycznym.

Matryca i duże obiektywy

Większe nie zawsze jest lepsze. Chociaż większe teleobiektywy często pomagają uchwycić obraz ptaka z imponującymi szczegółami, zwykle nie dotyczy to matryc. Mniejsza matryca może w rzeczywistości ułatwić fotografowanie ptaków.

Ogniskowa wskazana na obiektywie daje wyobrażenie o tym, na jakiej odległości będziesz mógł dostrzec obiekt. Im wyższa liczba, tym dalszy dystans. Ogniskowa wskazana na obiektywie określa aparat pełnoklatkowy; aparat z czujnikiem wielkości staromodnego filmu 35 mm. Istnieje również wiele aparatów z czujnikiem 1.6 lub nawet 2 razy mniejszym. Pierwsze nazywane są aparatami APS-C, drugie — aparatami Mikro 4/3 lub MFT. Aparaty te są o wiele bardziej przydatne podczas fotografowania ptaków niż pełnoklatkowe.

To dlatego, że mniejszy czujnik zwiększa efektywną długość ogniskowej. Obiektyw z ogniskową 300 mm w aparacie z czujnikiem MFT daje ten sam obraz, co obiektyw 600 mm na pełnej klatce. Tak więc mniejszy czujnik pozwala podróżować z mniejszym, lżejszym obiektywem i nadal tworzyć piękne zdjęcia.

Konwertery

Duże obiektywy z zoomem są często dość drogie, ciężkie i niewygodne. Na szczęście dostępne są konwertery, które wydłużają ogniskową teleobiektywu, umożliwiając fotografowanie dłuższych odległości przy użyciu mniejszego obiektywu. Telekonwertery zapewniają większą ogniskową za ułamek ceny nowego obiektywu i bez zwiększania obecnego rozmiaru obiektywu.

Wadą telekonwerterów jest to, że zmniejszają one maksymalny otwór przysłony, zmuszając użytkownika do korzystania z dłuższych czasów otwarcia migawki lub wyższych wartości ISO i ogólnie ograniczając ogólną jakość obrazu. Mimo wszystko telekonwertery są ważnym elementem wyposażenia każdego fotografa przyrodniczego.

Visdiefjes

300mm, f/8 z 1/2000 sec, ISO250

Ostrość w trybie ciągłym

Przed fotografowaniem ptaków ustaw ostrość w aparacie na tryb ciągły. W ten sposób aparat będzie miał stałą ostrość, nawet gdy spust migawki zostanie wciśnięty do połowy. Wykonasz lepsze ujęcie z wyraźniejszym obrazem ptaka lecącego w Twoją stronę niż w przypadku aparatu z ostrością w trybie pojedynczym. Coraz więcej aparatów oferuje możliwość regulacji autofokusu. Pozwalają ustawiać ostrość na obiekcie natychmiast, gdy się pojawi, zapewniają śledzenie obiektu, nawet gdy są chwilowo niewidoczne, podążają za obiektem, który przyspiesza lub zwalnia itd. Upewnij się, że znasz wszystkie opcje autofokusu w swoim aparacie i zoptymalizuj je, aby osiągnąć swój cel.

Vogelfotografie

600mm, f/6.3 z 1/200 sec, ISO320

Zdjęcia w formacie RAW

Na otwartej przestrzeni, w której przebywają ptaki, nie można całkowicie kontrolować światła. Uwzględnij to, podobnie jak fakt, że ptaki poruszają się szybko, często i dają ci bardzo ograniczony czas na zrobienie zdjęcia. Uchwycenie ptaka w momencie, gdy oświetlenie jest idealne, to zadanie trudne. Na szczęście w dzisiejszych czasach aparat rejestrują mnóstwo danych, co umożliwia późniejszą regulację niektórych ustawień. Przykładowo, gdy korzystasz z formatu RAW, możesz nieco rozjaśnić lub przyciemnić obraz. Możliwe jest również m.in. dostosowanie koloru i zwiększenie kontrastu.

Cierpliwość jest cnotą

Nawet jeśli masz najlepszy sprzęt, dostosowałeś ustawienia aparatu i obrałeś idealną pozycję, nadal możesz wrócić do domu z pustymi rękoma. Oczywiście taka sytuacja jest frustrująca, ale niestety stanowi część tej dziedziny fotografii. Zachowaj spokój i cierpliwie czekaj na swój moment. A kiedy nadejdzie, twórz jak najwięcej zdjęć. Karty pamięci oferują dużo miejsca na przechowywanie plików za niewielkie pieniądze, więc nie obawiaj się tworzenia jak największej ilości ujęć, z których następnie wybierzesz najlepsze fotografie.

Digifoto Pro

Digifoto Pro

Ten artykuł został napisany przez DigiFoto Pro. DigiFoto Pro to magazyn dla pasjonatów fotografii. Treść magazynów składa się z wielu wywiadów, recenzji i prezentacji różnych projektów fotograficznych. Digifoto Pro dostarcza czytelnikom wielu inspiracji, rozrywki, informacji i ciekawostek. Digifoto Pro tworzy też wyjątkowe i ambitne artykuły specjalnie dla Photospecialist
 

Produkty powiązane