Jak wybrać dobrą lornetkę - porady

Zobacz wszystko to, co dzieje się z dala od ciebie. Dzięki dobrej lornetce twoje obserwacje będą jeszcze bardziej szczegółowe. Chcesz zobaczyć z bliska ptaki, gwieździste niebo lub aktorów na scenie podczas teatralnego spektaklu? Wybierz idealną lornetkę na różne okazje. Na tej stronie dowiesz się również, co oznaczają liczby i terminy techniczne związane z lornetkami. Wyjaśnimy też różnice pomiędzy lornetkami, lornetkami z pryzmatami w układzie Porro, monokularami. Zastanawiasz się, która lornetka będzie dla ciebie odpowiednia? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.

Co oznaczają cyfry na lornetkach?

Co oznaczają cyfry cyfry na lornetkach?

Na lornetkach zawsze pojawiają się dwie liczby, np. 10x15. Oznacza to, że lornetka powiększa obraz 10-krotnie, a soczewka ma średnicę 25 mm. Im wyższy pierwszy numer, tym większy obraz. Druga liczba sugeruje ilość światła, jaka będzie w stanie przedostać się przez soczewkę, zapewniając jaśniejszy obraz.

Wysoki numer powiększenia nie zawsze jest lepszy. Przy dużym powiększeniu każdy ruch będzie mieć swoje konsekwencje. Zwiększa się nie tylko obraz, lecz również ryzyko powstawania wielu drgań i poruszeń. Duże powiększenie, czyli powyżej 8x, jest gorzej przyswajane przez ludzki wzrok, przy tej wartości mózg nie jest w stanie samodzielnie wyrównać wibracji na obrazie. Niezbędny jest wówczas uchwyt stabilizujący lub statyw.

Jakie terminy dotyczące lornetek powinieneś znać?

Jakie terminy dotyczące lornetek powinieneś znać?

Istnieje wiele terminów technicznych, które dotyczą lornetek. Warto je poznać. Wyjaśniamy niektóre najważniejsze pojęcia. W ten sposób jeszcze lepiej poznasz wszystkie przydatne zagadnienia. Znajomość terminów technicznych pozwoli ci zrozumieć parametry i specyfikację lornetek.

Źrenica wyjściowa ma kluczowe znaczenie podczas używania lornetki w ciemności. Liczba zmierzchowa wpływa na jakość obserwacji nocnych. Chcesz wiedzieć, jak jasny będzie obraz? Dowiedz się więcej na temat natężenia światła. Zakres szerokości, który możemy obejrzeć przy pomocy lornetki, określamy polem widzenia. Warto również dowiedzieć się więcej na temat rzeczywistego kąta widzenia i pozornego kąta widzenia.

Jakie są rodzaje lornetek?

Jakie są rodzaje lornetek?

Podziału lornetek dokonuje się ze względu na typ pryzmatu. Przednia soczewka obraca obraz. Pryzmat poprawia obraz, korygując go i regulując. Istnieją 3 typy pryzmatów: dachowy, porro, monokular.

W lornetkach z pryzmatem dachowym soczewki i pryzmaty są tuż za sobą. W lornetkach porro soczewki i pryzmaty przesuwają się względem siebie. Monokular to lornetka z 1 okularem i 1 obiektywem. Patrzysz przez wizjer jednym okiem. Monokulary są o wiele bardziej kompaktowe i lżejsze niż lornetki porro.

 

Która lornetka jest najlepsza?

Wybierając lornetkę, przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na jakość. O jakości świadczą m.in. tworzywo, z którego została wykonana, powłoki i wytrzymałość. Powłoki są zdecydowanie najważniejsze.

Powłoka

Wszystkie nowoczesne lornetki wyposażone są w powłoki. Powłoka to dodatkowa warstwa soczewki, która wprowadza pewne ulepszenia. Główną zaletą dodatkowych warstw jest wyższa przepuszczalność światła — nawet o 50% - a zatem znacznie lepszy obraz. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w słabych warunkach oświetleniowych, np. podczas mgły, po zmierzchu czy w deszczu. Bez powłoki soczewki szybko stają się zamglone, a obraz ciemny i niewyraźny. Lornetki mogą być również zaopatrzone w specjalne powłoki przeciwodblaskowe. Poza tym wpływają na zmniejszenie kontrastu, zapewniając „spokojniejszy”, przyjemniejszy dla oka obraz.

Szklana optyka i poręczność

Szkło determinuje jakość obrazu w lornetce. Nowoczesna powłoka na elemencie szklanym o niskiej jakości to strata pieniędzy. Typowymi rodzajami szkła w lornetkach są: szkło kronowe, np. BK7, Bak-4, i szkło flintowe o niskiej dyspersji, zapobiegające aberracjom chromatycznym. Bardzo ważne jest również, aby lornetka dobrze leżała w Twoich rękach. Zapewne będziesz używać jej często i w różnych okolicznościach, dlatego istotne jest, by była poręczna i zgodna z Twoimi oczekiwaniami.

Poznaj nasze wszystkie lornetki

MasterCardVISAV-pay   Idealo   Trusted shops  Przelewy24