Balans bieli

Używając balansu bieli, przesyłasz informacje do swojego aparatu, który obszary obrazu powinny być białe. Czasami zdarza się, że na zdjęciach pojawiają się niepożądane obszary o niebieskawym lub żółtym zabarwieniu. Związane jest to z temperaturą barwową używanego źródła światła. Stosowanie balansu bieli może skutecznie zredukować ten problem. W naszym asortymencie znajdziesz wiele produktów, które ci w tym pomogą.

11 produkt(ów)

11 produkt(ów)

Czym jest balans bieli?

Kolory na zdjęciach w dużej mierze zależą od światła. Światło składa się z trzech podstawowych kolorów: czerwonego, zielonego, niebieskiego. Razem kolory RGB tworzą białe światło. Temperatura barwowa zmienia się, gdy w danym kolorze występuje więcej lub mniej światła. Przykładowo, lampa fluorescencyjna daje więcej światła niebieskiego, a żarówka wytwarza bardziej pomarańczowy/żółty odcień. Najczęściej nie możemy zidentyfikować i odróżnić tych kolorów, ponieważ nasz mózg poprawia je automatycznie. Aparat jest jednak znacznie bardziej czuły niż ludzki wzrok i może z łatwością odróżnić najdrobniejsze zmiany w odcieniach. Co więcej, aparat automatycznie poprawia kolory. Właśnie tę funkcję określamy mianem balansu bieli. To od balansu bieli określa, które kolory powinny być białe. Jeśli balans bieli będzie nieprawidłowy, zdjęcie nie będzie udane.

Ustaw balans bieli

Temperatura barwowa wyrażana jest w kelwinach. Możesz wyregulować balans bieli, określając wartość kelwinów w aparacie. W tym celu należy wziąć pod uwagę temperaturę barwową. Jeśli nie jesteś pewien, jaką wartość powinieneś ustawić, możesz użyć skali szarości. W ten sposób na wielu aparatach ustawisz te same parametry.

Użyj skali szarości

Skala szarości jest kartą o neutralnym kolorze. Oznacza to, że znajduje się pośrodku czerni i bieli. Możesz używać skali szarości do uzyskania prawidłowego balansu bieli. Podczas ustawiania balansu bieli należy używać skali szarości jako punktu odniesienia.

MasterCardVISAV-pay   Idealo   Trusted shops  Przelewy24